مقالات

آشنایی با سنگ آندزیت

سنگ آندزیت

آندزیت، نوعی سنگ آتشفشانی است که معمولاً در صفحه فرورانش زمین تشکیل می شود.

نام سنگ آندزیت به دلیل رشته کوه آند در آمریکای جنوبی است که نمونه های متعددی از این نوع سنگ را می توان در آنجا یافت. علاوه بر آمریکای جنوبی، سنگ آندزیت در سراسر جهان یافت می شود.

نوع سنگ آندزیت

زمین شناسان سنگ ها را به سه نوع اصلی «رسوبی، دگرگونی و آذرین» طبقه بندی می کنند.

سنگ رسوبی: سنگ های رسوبی از خاک، قطعات سنگ و رسوباتی که با هم فشرده شده و سنگ سیلت، سنگ آهک، ماسه سنگ و شیل را تشکیل می دهند، به وجود می آید.

سنگ دگرگونی: سنگ‌های دگرگونی زمانی ایجاد می‌شوند که ترکیبی از دما و فشار بالا، کریستال‌ها و کانی‌ها را به سنگ‌های جدیدی مانند تخته سنگ، گنیس و شیست تبدیل می‌کنند.

سنگ آذرین: سنگ های آذرین، نوع سنگی است که توسط زمین شناسان شناسایی شده است. سنگ‌های آذرین از ماگما و گدازه‌ای که در انواع ویژگی‌های زمین‌شناسی مانند مرزهای صفحات تکتونیکی، آتشفشان‌ها و دریچه‌های گدازه‌ای کف دریا تشکیل می‌شوند، ایجاد می‌شوند.

ماگما به عنوان سنگ مذاب واقع در زیر سطح زمین تعریف می شود، در حالی که گدازه نشان دهنده ماگمایی است که بر روی سطح زمین فوران کرده است.

دو نوع اصلی سنگ های آذرین وجود دارد: نفوذی و بیرونی.

سنگ‌های آذرین نفوذی به سنگ‌هایی گفته می‌شود که از ماگمای زیر سطح زمین تشکیل می‌شوند. برخی از نمونه‌های سنگ‌های آذرین نفوذی عبارت از گرانیت، دیوریت و گابرو است.

سنگ‌های آذرین بیرونی توسط گدازه پس از فوران آن از یک آتشفشان یا دریچه گدازه ایجاد می‌شوند. ریولیت و بازالت دو نمونه از سنگهای آذرین اکستروژن را نشان می دهند.

بنابراین، آندزیت چه نوع سنگی است و آیا آندزیت نفوذی یا بیرونی است؟

از آنجا که از گدازه تشکیل شده است، آندزیت نوعی سنگ آذرین بیرونی را تشکیل می دهد.

برای آگاهی بیشتر مطالعه مقاله سنگ آتشفشانی بازالت پیشنهاد می شود.

سنگ بازالت

چگونگی تشکیل سنگ آندزیت

سنگ آندزیت به عنوان نوعی سنگ آذرین بیرونی از گدازه های مرتبط با مناطق فرورانش تشکیل می شوند. منطقه فرورانش به مناطقی اطلاق می شود که یکی از صفحات تکتونیکی زمین زیر صفحه دوم می لغزد.

همچنین مناطق فرورانش بخش مهمی از چرخه سنگ را نشان می دهند؛ زیرا به بازیافت رسوبات و سنگ های موجود در سطح زمین کمک می کنند. اغلب مناطق فرورانش با انواع ویژگی های زمین شناسی مانند قوس های جزیره ای، رشته کوه های فعال زمین ساختی و آتشفشان ها همراه هستند.

در مناطق فرورانش، پوسته به زیر صفحه تکتونیکی دیگری می لغزد و منجر به ذوب، سرد شدن جزیی و ذوب مجدد سنگ ها و رسوبات موجود در این مناطق می شود. سپس این ماده ذوب شده به صورت گدازه به سطح زمین بازمی گردد و سنگ های آذرین بیرونی جدیدی مانند آندزیت را تشکیل می دهد.

سرعت سرد شدن این گدازه مستقیماً بر اندازه کریستال موجود در سنگ های آذرین تأثیر می گذارد. خنک شدن سریع منجر به بافتی ریزدانه با کریستال های کوچک می شود، در حالی که خنک شدن آهسته باعث ایجاد سنگ های درشت دانه با کریستال های بزرگ تر و قابل مشاهده تر می شود.

سنگ آندزیت دارای بافت ریز دانه ای و کریستالی است که سرد شدن سریع گدازه را منعکس می کند.

ترکیبات و رنگ سنگ آندزیت

ترکیب تمام سنگ های آذرین بر اساس درجه ذوب و ذوب مجدد پوسته زمین است. این روند زنجیره ای از سنگ های آذرین را ایجاد می کند که بسته به انواع کانی های موجود در سنگ، به عنوان مافیک یا فلسیک تعریف می شوند.

سنگ های مافیک از ماگمای بسیار داغی که به سطح زمین رسیده و سرشار از آهن و منیزیم هستند، تشکیل می شوند و رنگ این سنگ ها را تیره تر می کند.

در مقابل، سنگ های فلسیک حاوی مقدار زیادی سیلیکون، پتاسیم و سدیم هستند که رنگ این سنگ ها را روشن تر می کند.

رنگ سنگ آندزیت، خاکستری و قهوه ای است؛ ولی به تیرگی سنگ بازالت یا غنی از سیلیس مانند سنگ دیوریت نیست و در اندازه دانه آن تغییرات شدیدی که برخی از سنگ ها دارند، وجود ندارد.

برای آگاهی بیشتر مطالعه مقاله کاربرد سنگ بازالت نما در صنعت ساختمان پیشنهاد می شود.

نوع سنگ آندزیت

کاربرد سنگ آندزیت

آندزیت به دلیل استحکام و دوام در راهسازی، محوطه سازی و ساخت بناهای تاریخیو مجسمه ها مورد استفاده قرار می گیرد.

سنگ آندزیت در تزیینات سطح ساختمان کاربرد دارد. همچنین سنگ آندزیت به علت استحکام خمشی بالا، تفاوت رنگ کمتر، ثبات رنگ، مقاومت در برابر اسید، مقاومت در برابر سایش بالا، عمر طولانی، نصب و نگهداری ساده در ساخت و ساز کارایی بالایی دارد.

برای سطح ستون، لوازم بهداشتی، سنگ قبر و تزیینات دیوارهای داخلی و خارجی نیز استفاده می شود.

همچنین برای ساخت کاشی استفاده می شود؛ زیرا در برابر لغزش مقاوم است. به عنوان ماده پرکننده نیز در ساخت و ساز و راهسازی کاربرد دارد.

برای آگاهی بیشتر: پروژه های سنگ بازالت ماکو

خرید انواع سنگ با قیمت مناسب

سنگ بازالت از جمله سنگ های کاربردی است که تحت فرایند اسلب و تایل می توانید آن را در صنعت ساخت و ساز استفاده کنید.

شرکت سنگ بازالت ماکو، دارای مهم ترین معادن غنی سنگ بازالت، گرانیت و تراورتن است که به عنوان بزرگترین تولید کننده و صادر کننده سنگ بازالت فعالیت می کند.

برای سفارش و خرید بهترین سنگ های ساختمانی از قبیل گرانیت، بازالت، مرمر، آندزیت و غیره می توانید با کارشناسان و مهندسی شرکت سنگ بازالت ماکو تماس بگیرید.

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *