مقالات

سنگ آندزیت برای نما

سنگ آندزیت برای نما - شرکت سنگ بازالت ماکو

سنگ آندزیت نما

سنگ آندزیت نما همانند سنگ بازالت و گرانیت یک سنگ آذرین یا آتشفشانی است و برخلاف گرانیت ریزدانه و بیرونی است . رنگ آن خاکستری تیره است و از مقادیر مساوی از مواد معدنی روشن و تیره تشکیل شده است ، اگرچه کریستال ها آنقدر کوچک هستند که بدون ذره بین دیده نمی شوند .

گاهی اوقات آندزیت ممکن است حاوی بلورهای بزرگتر باشد یا حاوی حفره های گرد کوچکی که حباب گاز بوده اند. آندزیت به دلیل استحکام و دوام در راهسازی و ساخت بناهای تاریخی و مجسمه ها مورد استفاده قرار می گیرد .

امروزه از سنگ آندزیت برای نما در برخی ساختمان ها استفاده می شود . سنگ آندزیت به دلیل ویژگی های مشابهی که با سنگ بازالت دارد برای ساخت و ساز بسیار مناسب است و در ادامه به خواص و ویژگی های آن خواهیم پرداخت .

چنانچه قصد خرید سنگ آندزیت ، سنگ بازالت ، سنگ گرانیت ، سنگ تراورتن و … را دارید می توانید با شرکت سنگ بازالت ماکو دارنده معادن سنگ بازالت تماس گرفته و بصورت کلی یا جزئی اقدام به خرید انواع سنگ از تولیدکننده اصلی با حذف واسطه ها نمایید.

مشخصات و خواص سنگ آندزیت

سنگ آندزیت که نوعی سنگ آتشفشانی است در ساخت سنگفرش ، پله و … استفاده می شود . آندزیت همراه با پیروکسن از فلدسپات پلاژیوکلاز تشکیل شده است. کانی های این سنگ می تواند شامل آپاتیت ، گاربت ، ایلمنیت ، بیوتیت ، مگنتیت و زیرکون باشد.

این سنگ دارای محتوای سیلیس متوسط است و چگالی چنین سنگ هایی 2.11 – 2.36 گرم بر سانتی متر مکعب است. آندزیت نام خانواده ای از سنگ های آذرین ریزدانه و بیرون زده است که معمولاً به رنگ خاکستری روشن تا تیره هستند . سنگ آندزیت دارای ترکیب معدنی است که حد واسط بین سنگ گرانیت و سنگ بازالت است .

سنگ آندزیت برای نما - تشکیل سنگ آندزیت

نمونه هایی از سنگ آندزیت

آندزیت ها عمدتاً به صورت رسوبات سطحی و تا حدی کمتر به صورت دایک ها و شاخه های کوچک ایجاد می شوند . بسیاری از نهشته‌ها جریان‌های گدازه‌ای طبیعی نیستند ، بلکه برش‌ها ، گل‌ها ، توف‌ها و دیگر سنگ‌های تکه‌ای هستند . پپرینو در نزدیکی رم و گذرگاه منطقه ایفل در آلمان نمونه‌هایی از آندزیت هستند.

نحوه تشکیل سنگ آندزیت چگونه است؟

بافت پورفیری آندزیت به این دلیل است که ماگمایی که از آن تشکیل شده بود برای مدتی در اعماق سطح به آرامی سرد شد (همانند سنگ گرانیت) و کریستال های بزرگ با رنگ روشن را تشکیل داد .

سپس با بیرون ریختن از سطح به سرعت خنک شدن را به پایان رساند و توده ریزدانه و تیره ای را مانند سنگ بازالت تشکیل داد . پس سنگ آندزیت چیزی بین سنگ گرانیت و بازالت است .

مطلب پیشنهادی: سنگ بازالت برای فروشگاه و مغازه

سنگ آندزیت برای نما - خواص سنگ آندزیت

کاربرد سنگ اندزیت برای نمای ساختمان

سنگ آندزیت دارای مزایای استحکام خمشی بالا ، تفاوت رنگ کمتر ، ثبات رنگ ، مقاومت در برابر اسید ، مقاومت در برابر سایش بالا ، عمر طولانی ، نصب و نگهداری ساده و … است. در صورت وجود ، نسبت به سایر مصالح سنگی طبیعی و غیر سنگی برتری دارد.

از این سنگ برای سطح ستون ، ضد سایش زمین و میز ، لوازم بهداشتی ، سنگ قبر و تزئینات دیوارهای داخلی و خارجی استفاده می شود.سنگ آندزیت نیز منشأ ماگمایی و مذاب دارد و تقریباً تمام خواص شیمیایی گرانیت را دارد. اگر علاقه مند به طراحی داخلی با سنگ هستید، احتمالا سنگ بازالت و ایده های دکوراسیونی برای شما جالب است.

تفاوت این است که در فرآیند سرد شدن سریع ماگما در خارج از پوسته زمین و انتشار گازها ، تخلخل در بافت سنگ (آندزیت) رخ می دهد که با چسباندن و جاسازی ، ملات را به خوبی جذب می کند و تقریباً با ملات سنگ یکپارچه می شود. از طرفی وزن مخصوص سنگ آندزیت حدود دو سوم گرانیت است .

این نوع سنگ با نام تجاری سنگ اسپراخون (در شمال غربی کشور نام منطقه ای سردسیر با شرایط آب و هوایی یخبندان ، انقباض و انبساط شدید است) که کاربرد و مصارف خاصی دارد زیرا از نظر خصوصیات فیزیکی و شیمیایی و سابقه و قدمت استفاده بیش از یک قرن در بناها و عمارت های معروف استان آذربایجان شرقی مانند ساختمان مرکزی شهرداری تبریز (میدان ساعت) و بازار تبریز و سنگفرش خیابان تربیت و بازار قدیم تبریز و معابر مختلف ، پارک ها (ایل گلی) و در ظاهر برخی از عمارت های معروف یا بناهای مدرن اخیر ، به درستی به عنوان سنگی منحصر به فرد و باستانی شناخته می شود .

سنگ آندزیت برای نما ی ساختمان مرکزی شهرداری تبریز (میدان ساعت) استفاده شده که پس از قریب به یک قرن ، تمامی سنگ های آندزیتی به کار رفته در این بنا که از سازند آتشفشانی رشته کوه سهند می باشد توسط کارشناسان و مشاورین آلمانی انتخاب و مورد استفاده قرار گرفته است و پس از گذشت نزدیک به یک قرن ، کوچکترین منافذ و فرسایش در نما و سنگفرش های این بنا ایجاد نشده است .

عمارت منحصر به‌ فرد مشاهده نمی‌شود و هرچه عمر این بنا رشد می‌کند ، ظاهر آن جلوه‌گرتر می‌شود ، زیرا این سنگ کمترین انفعال فیزیکی ، شیمیایی و محیطی را در برابر فرسایش دارد و به هیچ وجه از ملات جدا نمی‌شود.

مطلب پیشنهادی: سنگ بازالت ساختمانی

سنگ آندزیت برای نما - خرید سنگ آندزیت

کاربردهای سنگ آندزیت

 • در محوطه سازی و طراحی فضای سبز پارکها
 • ساخت نمای بناهای تاریخی و مجسمه ها
 • ساخت کاشی به دلیل مقاومت بالا در برابر لغزش
 • به عنوان ماده پر کننده در راهسازی و ساخت و ساز
 • استفاده به صورت پودر شده در بتن برای افزایش مقاومت
 • سنگ آندزیت برای نمای ساختمان ها

مطلب کاربرد سنگ اندزیت در جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره سنگ آندزیت توصیه می شود.

مزایای سنگ آندزیت چیست؟

 • سبک و بادوام
 • قیمت مقرون به صرفه
 • مقاومت بالا در برابر سرما و گرما
 • قابلیت چسبندگی خوب به ملات و عدم جدا شدن و سقوط از نمای ساختمان
 • داشتن رنگهای زیبا نظیر طوسی روشن تا تیره و … خصوصا برای ساختمانهای مدرن
 • قابلیت ابزارخوری بالا برای ساخت انواع مجسمه و سازه های سنگی

خرید سنگ آندزیت برای نما

اگر قصد سنگ کردن نمای ساختمان خود را دارید و چند ویژگی برایتان مهم است به سراغ سنگ آندزیت بروید. اگر به دنبال سنگی مقاوم و محکم هستید که تا سالها بدون تغییر و جدا شدن و سقوط از ساختمان مثل روز اول باشد آندزیت را انتخاب کنید .

اگر به دنبال سنگ مقرون به صرفه از نظر قیمت هستید سنگ آندزیت را به شما پیشنهاد می کنیم . اگر به دنبال رنگ های خنثی و مدرن برای ساختمان خود هستید باز هم سنگ آندزیت را به شما توصیه می کنیم.

در کنار سنگ آندزیت ، سنگ بازالت در ساختمان سازی نیز همین ویژگی ها را دارد و می تواند انتخاب دیگری برای شما باشد.

انواع سنگ نمای ساختمان را می توانید از شرکت سنگ بازالت ماکو با قیمتی مناسب تر از همه جا تهیه کنید.

سنگ آندزیت برای نما - مزایای سنگ آندزیت

بازار خرید سنگ اندزیت

در آخر اینکه حالا که با مزایای سنگ اندزیت آشنا شدید، ممکن است این سوال برای شما پیش بیاید که از کدام شرکت سنگ اندزیت بخرم؟ می توانید با تماس با شرکت سنگ بازالت ماکو در بازار سنگ تهران واقع است نسبت به قیمت اطلاع کسب کنید و مشاوره دریافت کنید.

شرکت بازالت ماکو با داشتن معادن سنگ بازالت در آذربایجان غربی یکی از بزرگترین عرضه کننده های انواع سنگ بازالت، اندزیت، تراورتن و انواع سنگ های آتشفشانی است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *