سنگ بازالت, مقالات

10 نوع سنگ مورد استفاده در ساخت و ساز

نوع سنگ

سنگ یک ترکیب طبیعی از کانی های فلزی و غیرفلزی است که در پوسته زمین یافت می شود. همچنین ساختارهای زمین شناسی، فیزیکی و شیمیایی پیچیده ای دارند.

انواع سنگ از زمان های قدیم در ساختمان سازی مورد استفاده قرار می گرفتند.

سنگ ها در ساخت و ساز به دلیل استحکام، در دسترس بودن و دوام بسیار محبوب هستند. در ساختمان سازی، انواع سنگ ها با توجه به خاصیتشان انتخاب می شوند.

قبل از استفاده در ساخت و ساز، باید در مورد ویژگی های سنگ آگاهی داشت. در ادامه 10 نوع سنگ کاربردی همراه با ویژگی آنها در ساخت و ساز ذکر شده است.

1ـ نوع سنگ بازالت

بازالت سنگی آذرین است که از انجماد ماگمای مذاب تحت فشار به وجود می آید. این نوع سنگ دارای ساختار متوسط ​​تا ریزدانه است. اغلب این سنگ ها به عنوان فلزات جاده ای استفاده می شوند. همچنین دارای وزن مخصوص و مقاومت فشاری 200-350 نیوتن بر میلی متر مربع است.

بازالت بیش از هر نوع سنگ دیگری در زیر سطح زمین قرار دارد. بیشتر حوضه های اقیانوسی توسط بازالت پوشیده شده و سنگ آتشفشانی اصلی در بسیاری از جزایر اقیانوسی میانی از جمله ایسلند و جزایر هاوایی است.

ویژگی های سنگ بازالت

بازالت معمولا خاکستری تا سیاه است؛ اما به دلیل اکسیداسیون می تواند قهوه ای یا زنگ بزند. اگرچه سنگ های بازالتی به عنوان «تاریک» شناخته می شوند، اما می توانند طیف گسترده ای از سایه را به دلیل فرایندهای ژئوشیمیایی منطقه ای از خود نشان دهند. بازالت مختص زمین نیست. بازالت یک سنگ بین کهکشانی است که نمونه‌هایی از آن در ماه، مریخ، زهره و چند سیاره دیگر یافت شده است.

همان طور که گفته شده، اغلب سنگ بازالت به رنگ خاکستری تیره تا سیاه است. این نوع سنگ بسیار سخت و بادوام است. همچنین می تواند در برابر هوا مقاومت کند و در برابر رطوبت غیر قابل نفوذ است. علاوه بر این، به عنوان سنگدانه درشت در بتن و سنگ تراشی برای دیوارهای حایل و سدها استفاده می‌شود.

نمونه کارهای سنگ بازالت ماکو

2ـ نوع سنگ گرانیت

گرانیت یک سنگ آذرین دانه درشت است که از ماگمای محتوای بالای سیلیس و اکسیدهای فلز قلیایی تشکیل شده و در زیر زمین جامد می‌شود. رنگ این نوع سنگ خاکستری روشن تا صورتی است.

سنگ گرانیت را می توان به عنوان سنگدانه های درشت در بتن، پایه پل ها، دیواره های رودخانه، حاشیه ها و پایه ها استفاده کرد. گرانیت های صیقلی را می توان در کفپوش ها و رومیزی ها استفاده کرد.

3- نوع سنگ ماسه سنگ

ماسه سنگ یک سنگ رسوبی است. کوارتز و فلدسپات کانی های غالب برای ماسه سنگ هستند. رنگ سنگ توسط مواد معدنی موجود در آن تعیین می شود، ماسه سنگ را می توان در رنگ های سفید، خاکستری، قرمز، قهوه ای یافت.

وزن مخصوص ماسه سنگ متغیر است. دارای مقاومت فشاری 20-170 نیوتن بر میلی متر مربع بود. ماسه‌سنگ‌ها سنگ‌های چینه‌ای هستند، بنابراین تحت تأثیر عوامل هوازدگی قرار می‌گیرند. اگرچه از ماسه سنگ ها در سازه های بنایی سنگین با سیمان سیلیس استفاده می شود.

4- نوع سنگ تخته سنگ

تخته سنگ یک سنگ دگرگونی است که از شیل، تحت دما و فشار بالا سرچشمه می گیرد. تخته سنگ ها به رنگ خاکستری تیره تا سیاه هستند. تخته سنگ یک سنگ شاخ و برگ با وزن مخصوص و مقاومت فشاری 100-200 نیوتن بر میلی متر مربع است.

تخته سنگ ها به دلیل خاصیت جذب آب کم، عملکرد خوب هوا و مقاومت در برابر دمای انجماد بیشتر به عنوان کاشی سقف، کاشی کف و سنگفرش استفاده می شوند.

5- نوع سنگ سنگ آهک

سنگ آهک یک سنگ رسوبی است که در دریاچه ها و اقیانوس ها تشکیل شده است. کلسیت جزو اصلی سنگ آهک است. سنگ‌های آهک را می‌توان برای کف‌پوش، سقف و روسازی و به‌عنوان ماده پایه سیمان استفاده کرد.

از هر نوع سنگ آهکی در ساختمان سازی نمی توان استفاده کرد، همچنین سنگ آهک ها در مناطق ساحلی و صنعتی نامناسب هستند.

6- نوع سنگ لاتریت

لاتریت سنگ دگرگونی است. این نوع سنگ متخلخل بوده و ساختارهای اسفنج مانندی دارند. دارای وزن مخصوص است. لاتریت ها به دلیل حضور زیاد اکسیدهای آهن قرمز رنگ هستند.

لاتریت به عنوان سنگ های ساختمانی استفاده می شوند؛ اما برای جلوگیری از ورود رطوبت به سازه باید گچ کاری شوند. لاتریت با چاشنی قدرت می گیرند.

7- نوع سنگ سنگ مرمر

سنگ مرمر یک سنگ دگرگونی است که از سنگ آهک تحت فشار و دمای بالا منشأ می گیرد. دارای وزن مخصوص و مقاومت فشاری آن بین 70-75 نیوتن بر میلی متر مربع است.

اغلب سنگ مرمر  در کف، راه پله و به عنوان تزئینات ساختمانی و میز مورد استفاده قرار می گیرد. این نوع سنگ ها در ساخت و سازهایی استفاده می شود که ظاهر آن مهم تر از کیفیت سازه است.

برای آگاهی بیشتر مطالعه مقاله خرید انواع سنگ گرانیت با قیمت مناسب پیشنهاد می شود.

8- نوع سنگ گنیس

سنگی آذرین است که دارای دانه های ریز تا درشت است، گنیس دارای نوارهای تیره و سفید متناوب است. وزن مخصوص و مقاوت فشاری آن 50-200 نیوتن بر میلی متر مربع است.

9- نوع سنگ کوارتزیت

این سنگ یک سنگ دگرگونی است. دارای وزن مخصوص و مقاومت فشاری 50-300 نیوتن بر میلی متر مربع است.

10- نوع سنگ تراورتن

سنگ تراورتن به عنوان سنگ تزیینی نیز استفاده می شود. دارای وزن مخصوص آن  و مقاومت فشاری بین 80-120 نیوتن بر میلی متر مربع متغیر است. دارای سطح متخلخل و بافت متحدالمرکز است که برای سنگفرش باغ ها، حیاط مسیرها استفاده می شود.

از سنگ تراورتن برای ساخت وسایل حمام نیز استفاده می شود. این سنگ ها صیقلی می شوند تا سطح و رنگی براق و صاف داشته باشند.

مقایسه سنگ بازالت با سنگ گرانیت

بازالت و گرانیت هر دو سنگ های آذرین هستند، به این معنی که از یک ماگما سرد شده اند. با این تفاوت که  سنگ گرانیت از تبلور آهسته ماگما در زیر سطح زمین تشکیل می شود، در حالی که سنگ بازالت به عنوان گدازه به سمت سطح زمین در یک آتشفشان یا خط الراس میان اقیانوسی شکل می گیرد.

برای آگاهی بیشتر مطالعه مقاله سنگبری سنگ بازالت ماکو در ساخت اشیاءسنگی پیشنهاد می شود.

استفاده از سنگ بازالت در ساختمان

خرید انواع سنگ با قیمت مناسب

سنگ بازالت از جمله سنگ های کاربردی است که تحت فرآیند اسلب و تایل می توانید آن را در صنعت ساخت و ساز استفاده کنید.

شرکت سنگ بازالت ماکو، دارای مهم ترین معادن غنی سنگ بازالت، گرانیت و تراورتن می باشد که به عنوان بزرگترین تولید کننده و صادر کننده سنگ بازالت فعالیت می کند.

برای سفارش و خرید بهترین سنگ های ساختمانی از قبیل گرانیت، بازالت، مرمر، اندزیت و غیره می توانید با کارشناسان و مهندسی شرکت سنگ بازالت ماکو تماس بگیرید.

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *