مقالات

سنگ تراورتن چیست؟

سنگ تراورتن - سنگ بازالت ماکو

سنگ تراورتن یک نوع سنگ تزئینی است و در گروه سنگهای متخلخل آهکی قرار دارد. این سنگ بدلیل الگوی فوق العاده و تنوع رنگ آن یکی از بهترین انتخابها برای نمای ساختمانها به شمار می رود.

در این مقاله به معرفی سنگ تراورتن می پردازیم و با ویژگیهای این سنگ ساختمانی بیشتر آشنا می شویم پس تا پایان مقاله همراه ما باشید.

سنگ تراورتن چیست؟

سنگ تراورتن که از دسته سنگهای متخلخل آهکی است از رسوب چشمه های گرم به جا مانده و حفره هایی هم که روی این سنگها قرار دارد به خاطر وجود گازهای محبوس در این آبهای گرم است.

از این سنگ در دیوارها، نمای ساختمان ها، کف استخرها، سنگفرشها، کفپوشها و … استفاده می شود و با توجه به اینکه این سنگ در رنگ و کیفیت تنوع بالایی دارد دست افراد علاقمند را جهت انتخاب بهتر باز گذاشته است.

تاریخچه سنگ تراورتن

از این سنگ در کولوسئوم در روم باستان قرنها پیش استفاده شده است و امروزه هم در نمای ساختمانها با عنوان نما رومی مورد استفاده قرار می گیرد. بسیاری از نماهای ساختمانهای آلمانی و آمریکایی هم سالهاست که با سنگهای تراورتن تزئین شده اند.

لودویک میس ون دروهه طراح آلمانی آمریکایی آثار بسیار زیبایی با سنگهای تراورتن ایجاد کرده است که از مثالهای تاریخی استفاده از این سنگ است.  

پیشنهاد می کنیم مقاله کاربرد سنگ های طبیعی در طراحی نمای ساختمان را مطالعه نمایید.

سنگ تراورتن - برش خورده

معایب و مزایای سنگ تراورتن

این سنگ در گذشته بدلیل کمیاب بودن از گران قیمت ترین و لوکس ترین سنگهای تزئینی بود اما امروزه با افزایش آن در بازار و تنوع بالای آن در اکثر ساختمانها مورد استفاده قرار می گیرد.

این سنگ انتخابی خوب برای محیطهای با آب و هوای گرم می باشد و قیمت آن نیز بسیار مناسب است. این سنگ چیزی بین آهک و سنگ مرمر است که در کنار چشمه های آب گرم بویژه غارهای آهکی بوفور یافت میشود.

حفره های زیاد موجود در بافت سنگ تراورتن به خاطر خروج گازهای محبوس در آبهای گرم است و همین امر سبب شده که سنگ لیز و صیقلی نباشد و در مکان هایی نظیر حمام، سرویس بهداشتی و استخرها گزینه بسیار مناسبی است زیرا از لیز خوردن پا روی آن جلوگیری می کند.

سنگهای تراورتن در رنگهای کاراملی، سفید عاجی و کاملا سفید در بازار موجود است. البته اینها رنگهای متداول بازار هستند ولی رنگهای خاص و نادری هم وجود دارد که قیمت بالاتری هم دارد. رنگ این سنگها با توجه به عناصر و املاحی که در آبهای گرم بوده متفاوت است.

هر چقدر میزان عناصر و املاح محلول در این آبها کمتر باشد رنگ این سنگ روشنتر می شود و آنها که عناصر بیشتری دارند گرانبهاتر و تیره تر هستند. رنگهای خاکستری، قهوه ای و طلایی هم از این نوع سنگ وجود دارد که قیمت بسیار بالا دارد و مشتریان خاص خودش را دارد.

مقاومت بالا و عمر زیاد این سنگها از امتیازات دیگر آنهاست. این سنگها علیرغم اینکه مسافتهای طولانی را طی می کنند تا به مقصد برسند ولی آسیب زیادی در طول مسیر نمی بینند.

این نوع سنگها در برابر حرارت بالا و مواد شیمیایی مقاومت بالایی دارند و در ضخامتهای بالا برای محیطهای سردتر مناسب هستند ولی باید خاطرنشان کرد که از ضخامت های نازک این سنگ نباید در فضاهای خیلی خنک و شهرهای سردسیر استفاده کرد زیرا در مقابل سرمای زیاد مقاومت چندانی ندارند.

مقاله پیشنهادی: سفارش سنگ اسلب بازالت در سال 1401

سنگ تراورتن - نما رومی

سنگ تراورتن از چه عناصری تشکیل شده است؟

آبهای گرم که از میان طبقات سنگ آهک و سنگهای کربناتی عبور میکنند در جریان خود با توجه به اینکه ماهیت اسیدی دارند کربنات کلسیم این سنگها را حل می کنند و در قالب محلولهای بی کربناتی و کربناتی به سطح زمین انتقال میدهند.

روی سطح زمین کاهش دما، افت فشار، تبخیر و آزاد شدن دی اکسید کربن باعث تولید بلورهای کلسیتی میشود. بلورهایی که بصورت لایه لای بر روی هم رسوب میکنند سنگهای تراورتن را ایجاد می کنند.

اگر شرایط تداوم داشته باشد و پایدار باشد تعداد لایه ها رفته رفته زیاد شده و سنگ با ضخامت زیاد تولید میشود. بعضی فواصلی که در بافت سنگ دیده میشود نتیجه تغییرات شرایط است که این فواصل سبب زیباتر شدن سنگ تراورتن می شود.

منگنز، کلسیم، سیلیس، آهن های 2 و 3 ظرفیتی و مواد آلی عناصری هستند که در این سنگها موجودند و کیفیت و رنگ آن را تعیین می کنند.

سنگ تراورتن چرمی:

برشکاری سنگهای تراورتن به دو صورت انجام می شود:

  • برشکاری به موازات لایه بندی
  • برشکاری عمود بر لایه بندی

بعد از مرحله برشکاری مرحله پرداخت سنگ یا فینیشینگ است که در سنگبری انجام می شود. فینیشینگ نهایی سنگ تراورتن میتواند تعیین کننده ظاهر نهایی سنگ باشد که به صورتهای زیر تولید می شود:

  1. سنگهای تراورتن خشن شده
  2. سنگهای تراورتن صاف و صیقلی و پولیش شده
  3. سنگهای تراورتن آنتیک یا چرمی

پیشنهاد می کنیم مطلب مربوط به مقاله قیمت سنگ گرانیت اسپراخون را مطالعه کنید. 

سنگ تراورتن - صیقلی

هر چه عملیات سابیدن سنگ بیشتر شود صافی و براقیت سنگ بیشتر می شود این درحالیست که برای برخی سنگهای تراورتن که چرمی نام دارند این مرحله سابیدن حذف شده و از اسید استفاده می کنند تا حفره های روی سنگ بازتر شده و با بعضی فرچه های سیمی سطح سنگ سابیده می شود تا بصورت زبر در بیاید و صیقلی بودنش را از دست بدهد.

این نوع سنگها با توجه به اینکه دیگر لیز نیستند برای کف سالنها و استخرها عالی اند و ظاهری قدیمی و آنتیک به خود می گیرند.

انواع سنگ با قیمت مناسب

شرکت سنگ بازالت ماکو، دارای مهم ترین معادن غنی سنگ بازالت، گرانیت و تراورتن است که به عنوان بزرگترین تولید کننده و صادر کننده سنگ بازالت فعالیت می کند.

برای سفارش و خرید بهترین سنگ های ساختمانی از قبیل گرانیت، بازالت، مرمر، آندزیت و غیره می توانید با کارشناسان و مهندسی شرکت سنگ بازالت ماکو تماس بگیرید.

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *