مقالات, سنگ بازالت

سنگ بازالت در صنعت ساختمان

سنگ بازالت در صنعت ساختمان - شرکت سنگ بازالت ماکو

سنگ بازالت از سنگ های طبیعی است.که در مناطق مختلف ایران یافت می شود. به دلیل ویژگی های خاص و منحصربه فرد سنگ بازالت، در صنعت ساختمانی بسیار اهمیت دارد. در این مقاله راجع به موارد استفاده از سنگ بازالت در صنعت ساختمان می پردازیم.که امیدواریم برای شما مفید واقع شود. پس تا انتهای مقاله با شرکت سنگ بازالت ماکو همراه باشید.

ویژگی های سنگ بازالت

سنگ بازالت از سنگ های آتشفشانی است.که به صورت منشورهای ستونی وجود دارند. کمتر از ۵۲ درصد سیلیس در خود دارد که به علت کمبود سیلیس سنگی قلیایی است. این سنگ ها در مناطق مختلف کشور ایران.از جمله خراسان جنوبی، جاده هراز، ماکو، تربت حیدریه و غیره مشاهده شده است.

عموما سنگ بازالت نسبت به انواع دیگر سنگ ها بیشتر در زیر سطح زمین قرار دارد. بیشتر حوضه های اقیانوسی توسط بازالت پوشانده شده اند و سنگ آتشفشانی اصلی در بسیاری از جزایر میانی اقیانوسی از جمله ایسلند و جزایر هاوایی است.

سنگ بازالت به دلیل ترکیباتی که در آن وجود دارد باعث شده تا استحکام بالایی داشته باشد. علاوه بر این، سنگ بازالت در رنگ های متفاوتی استخراج می شود و زیبایی خاصی را به نمای شهر و ساختمان ها می دهد.

رنگ سنگ بازالت معمولا خاکستری تا سیاه است، اما به دلیل اکسیداسیون به رنگ قهوه ای نیز مشاهده شده است. اگرچه سنگ های بازالت به عنوان سنگ سیاه شناخته می شوند، اما به دلیل فرآیندهای ژئوشیمیایی و منطقه ای می توانند طیف گسترده ای از رنگ ها را نشان دهند.

برای آگاهی بیشتر مطالعه مقاله انواع سنگ ساختمانی در ایران پیشنهاد می شود.

سنگ بازالت در صنعت ساختمان - بازالت در ساختمان سازی

کاربرد سنگ بازالت در صنعت ساختمان

سنگ بازالت به دلیل مواد تقویت کننده موجود در آن از استحکام بالایی برخوردار است. از سنگ بازالت در صنعت ساختمان سازی نظیر پل ها، ستون های بتنی ، سازه های ساختمانی، سقف های نرم، دریچه های قابل استفاده مجدد، سازه های تقویت شده، سیستم های تامین حرارت ، کانال های کابلی و غیره استفاده می شود.

از کاربردهای دیگر سنگ بازالت استفاده از آن بعنوان الیاف بازالت است که می ‌توان از آن در راه‌ سازی و تقویت باندهای بتنی و آسفالتی و همچنین در ساخت موانع جاذب صدا برای بزرگراه‌ها، راه‌آهن‌ها و غیره استفاده کرد. سنگ بازالت از زیبایی خاصی برخوردار است و در ساخت جدول ها، پیاده روها، سنگ فرش پارک ها و حتی نمای ساختمان بسیار کاربرد دارد.

از دیگر کاربردهای سنگ بازالت در صنعت ساختمان استفاده از آن برای طراحی دکوراسیون خانه است. می توانید با خواندن مقاله بازالت در معماری داخلی اطلاعات بیشتری در این زمینه به دست آورید.

مزایای سنگ بازالت در صنعت ساختمان

استفاده از مصالح سنگی و خمیر سیمان باعث ایجاد تغییرات و نقطه ضعف در اتصال مصالح و سیمان می شود. اما سنگ بازالت در محیط قلیایی به هیچ وجه تحت تاثیر تغییرات فیزیکی و شیمیایی قرار نمی گیرد.

به دلیل مقاومت بالا بسیار اهمیت دارد و به صورت ترکیبی در بعضی مصالح ساختمانی مانند سیمان مورد استفاده قرار می گیرد. به همین دلیل، الیاف بازالت باعث ایجاد محیط همگن در سیمان و افزایش مقاومت فشاری می شود.

برای افزایش مقاومت خمشی سیمان می توانید از الیاف بازالت با طول 12میلیمتر استفاده کنید. در این حالت، الیاف بازالت با آسیب دیدگی کمتر و به عنوان پل رابط بین سنگدانه ها بسیار عالی عمل می کند. با استفاده از 8 کیلوگرم الیاف بازالت در هر مترمکعب بتن می توانید بیشترین افزایش را در مقاومت خمشی بوجود بیاورید.

علاوه براین، بهتر است برای کاهش مقاومت های فشاری و کششی بتن که در اثر تغییرات فیزیکی و کاهش ابعاد بوجود می آید، از الیاف بازالت به صورت ترکیبی استفاده کنید. 

استفاده از سنگ بازالت به عنوان سنگ ابعاد

کاربرد سنگ بازالت در صنعت ساختمان و معماری به عنوان سنگفرش و سنگ ابعاد دارای اهمیت زیادی است. در زمان های قدیم، از سنگ بازالت به عنوان صندلی استادیوم و سنگفرش خیابان در سراسر امپراتوری روم استفاده می شد. امروزه نیز از سنگ بازالت عموما به شکل سنگدانه خرد شده در انواع پروژه های ساختمانی به کار می رود.

از بازالت خرد شده به عنوان سنگ ابعاد، برای کناره جاده ها، سنگدانه بتن، سنگدانه روسازی آسفالت، بالاست راه آهن، سنگ فیلتر استفاده می شود. در صنعت ساختمان نیز برای روکش های ساختمانی و کف سازی استفاده از تخته سنگ های نازک بازالت زیبایی خاصی را به ساختمان شما می بخشد.

در برخی موارد از قطعات ستونی بزرگ سنگ بازالت برای ساختن اشیاء سنگی بادوام بزرگ، بناهای تاریخی و حتی هنری استفاده می شود.

مقاله پیشنهادی: سنگ نما در ساختمان های ویلایی

سنگ بازالت در صنعت ساختمان - کاربرد بازالت در فضای سبز

خواص حرارتی سنگ بازالت در صنعت ساختمان

محدوده دمای حرارتی سنگ بازالت بین 260 تا 982 درجه سانتیگراد است. دمای ذوب آن در حدود 1450 درجه سانتیگراد می باشد. ماهیت رسانایی پایین بازالت امکان استفاده از آن را برای کاربردهای صنعتی و عمرانی می دهد.

عکس العمل سنگ بازالت به دلیل الیاف ترکیبی آن، در مقابل حرارت به مراتب برتر از سایر سنگ ها است. سنگ بازالت را می توان در دسته الیاف های غیر قابل احتراق و غیر قابل انفجار درنظر گرفت.

مواد سیمانی بازالت

خواص مقاومت کششی الیاف بازالت باعث شده تا از آن در ترکیب مواد سیمانی استفاده شود. این امر باعث می شود تا استحکام سیمان تا حد قابل توجهی افزایش یابد و باعث دوام و عمر طولانی ساختمان شود.

در بعضی موارد توصیه می شود از سیمان پرتلند استفاده شود تا خواص چسبندگی الیاف بازالت را برای بهبود خواص کششی، خمشی و ضربه ای در ساختمان افزایش دهد. با این کار استحکام و خواص خمشی سیمان پرتلند در مقایسه با سیمان معمولی 2 تا 4 برابر افزایش می یابد.

بتن مستحکم با الیاف بازالت

پایداری و مقاومت بتن را می توانید با ترکیب سیمان پرتلند، ماسه رودخانه ای، الیاف درشت بازالت و 30 درصد آب افزایش دهید. این ویژگی، استحکام بتن را چندین برابر تقویت می کند و از میرایی بالایی برای غلبه بر اصطکاک و سایر نیروهای مقاومتی برخوردار خواهد بود.

همچنین به دلیل هزینه کم آن بسیار مقرون به صرفه می باشد و می توانید از آن در ساخت مجموعه سازه‌های مستحکم و مقاوم در برابر برخی عوامل مانند آتش استفاده کنید.

سنگ گرانیت بازالت

یکی از انواع سنگ های بازالت، سنگ گرانیت بازالت است که معمولا به رنگ طوسی می باشد. این نوع سنگ بازالت اغلب به صورت اسلب، سابیده و چرمی از معادن استخراج می شود.

این سنگ به دلیل زیبایی منحصر به فرد آن و استحکام بالای آن نسبتا گران قیمت بوده ولی با این همه اکثر مشتریان به دنبال خرید آن هستند. از سنگ بازالت در صنعت ساختمان به عنوان سنگ نمای داخلی، سنگ نمای بیرون ساختمان، سنگ فرش محوطه و دکوراتیو استفاده می شود.

مقاله پیشنهادی : عوامل موثر بر قیمت سنگ بازالت 

سنگ بازالت در صنعت ساختمان - کاربرد بازالت در حیاط

قیمت سنگ بازالت در صنعت ساختمان

سنگ بازالت به دلیل ویژگی هایی مانند استحکام و زیبایی آن از قیمت بالایی برخوردار است. اما به صورت عموم قیمت آن به عوامل مختلفی بستگی دارد. به عنوان مثال، کیفیت فرآوری سنگ بازالت، قطر و ابعاد آن از عواملی است که در قیمت آن تاثیرگذار می باشد.

با توجه به قیمت بالای سنگ بازالت در صنعت ساختمان ، زیبایی که به ساختمان شما می بخشد باعث شده تا استفاده از یک سنگ مدرن را به سنگ های قدیمی ترجیح دهید.

شرکت سنگ بازالت ماکو ، از بزرگترین کارخانه های تولیدکننده سنگ بازالت می باشد که بهترین و با کیفیت ترین سنگ بازالت در صنعت ساختمان را به شما عرضه می کند.

کلام آخر

در این مقاله در مورد کاربرد سنگ بازالت در صنعت ساختمان و ویژگی های سنگ بازالت صحبت کردیم. اگر می خواهید زیبایی ساختمان و سنگ فرش حیاط منزل تان را دو چندان کنید، توصیه می کنیم از سنگ بازالت استفاده کنید. چرا که این سنگ به دلیل مقاومت، استحکام بالا و زیبایی در طرح و رنگ آن از اهمیت ویژه ای در ساخت و ساز برخوردار است.

شرکت سنگ بازالت ماکو، تولید کننده بهترین سنگ بازالت در صنعت ساختمان

شرکت سنگ بازالت ماکو اولین و بزرگترین کارخانه تولید کننده انواع سنگ بازالت، برزنت ، گرانیت و غیره می باشد. این شرکت با بیش از یک دهه سابقه  با کادری مجرب و حرفه ای در راستای تولید سنگ های معدنی به شما همشهریان خدمت رسانی می کند.

در اینستاگرام ما را دنبال کنید. 

دیدگاهی در مورد “سنگ بازالت در صنعت ساختمان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *