سنگ بازالت, مقالات

ویژگی و کاربرد سنگ بازالت

کاربرد سنگ بازالت

سنگ بازالت رایج ترین سنگ آتشفشانی است. این سنگ در اثر فوران ماگمای آتشفشانی به سطح یا حتی در آب تشکیل می شود و فرآیند خنک شدن سریع را طی می کند.

در این مقاله برای آشنایی بیشتر  ویژگی و کاربرد سنگ بازالت مورد بررسی قرار می گیرد.

ویژگی سنگ بازالت

این نوع سنگ دارای سایه های مختلف خاکستری تا سیاه است. فرایند خنک‌سازی سریع آن باعث می‌شود که ایجاد مواد معدنی تقریباً نامریی باشد و آن را به یک ماده ریز دانه تبدیل می‌کند.

بازالت سنگی است که بیشترین فراوانی را در پوسته زمین دارد. این سنگ بین کهکشانی است که در ماه، زهره، مریخ و چند سیاره دیگر یافت می شود. کف اقیانوس به طور کلی از سنگ بازالت تشکیل شده است. بازالت هیچ گونه خاصیت مضری ندارد. غیر قابل انفجار و غیر قابل احتراق است.

برای آگاهی بیشتر مطالعه مقاله تولید انواع سنگ گرانیت در ایران پیشنهاد می شود.

سنگ بازالتی

کاربرد سنگ بازالت در دوران باستان

در دوران روم باستان، سنگ بازالت‌ برای اهداف زیادی مانند سنگفرش خیابان استفاده می‌شد. همچنین آنها به طور گسترده برای بسیاری از اهداف ساخت و ساز، مانند صندلی استادیوم مورد استفاده قرار گرفتند.

نمونه هایی که از این دوران به جا مانده سنگ های تیره رنگی است که در خرابه های تاریخی این دوران یافت می شود.

کاربرد سنگ بازالت در دنیای مدرن

در دنیای امروزی سنگ بازالت کارایی بسیاری دارد. بیشترین استفاده به عنوان سنگدانه است. بازالت هایی که خرد می شوند برای مقاصد ساختمانی مانند روکش آسفالت، سنگدانه های بتن و مواد فیلتر کننده سنگ استفاده می شوند.

بازالت، به عنوان سنگدانه برای افزایش مقاومت بتن اضافه می شوند. اسلب های بازالت را می توان به ابعاد برش داد تا به عنوان پوشش کف و روکش استفاده شود.

همچنین از این نوع سنگ توسط مجسمه سازان برای بناهای تاریخی و موارد دیگر استفاده می شود.

مصارف داخلی: سنگ بازالت، به عنوان میز کار، پانل های دیواری، شومینه و کانتر و سایر مصارف داخلی نیز کارایی دارد. همچنین آنها به عنوان سنگ تزیینی و دکوراسیون داخلی عالی هستند.

مجسمه ها و مصنوعات: بازالت با خواصی مانند سختی ریزدانه و رنگ خاکستری همگن، در بین مجسمه سازان محبوب است. بیشتر نمادهای موآی که در جزیره ایستر یافت می شوند از سنگ بازالت ساخته شده اند. سنگ روزتا که برای تفسیر هیروگلیف در مصر استفاده می شود نیز از بازالت تشکیل شده است. در طول امپراتوری آلمان و روم، بازالت به طور گسترده ای استفاده می شد، از گلدان ها و جواهرات گرفته تا ستون های زیبا.

کاربرد سنگ بازالت در معماری

بازالت در ساخت و ساز و معماری به عنوان سنگفرش و سنگ ابعاد دارای سابقه طولانی است. بازالت به عنوان صندلی استادیوم و سنگفرش خیابان در سراسر امپراتوری روم استفاده می شد.

امروزه اغلب بازالت به عنوان سنگدانه خرد شده در پروژه های ساختمانی استفاده می شود. بازالت خرد شده برای پایه جاده، سنگدانه بتن، سنگدانه روسازی آسفالت، بالاست راه آهن، سنگ فیلتر در زمینه های زهکشی استفاده می شود. اما بازالت نیز به سنگ ابعاد بریده می شود.

در دال های نازک برای روکش های ساختمانی، کف سازی و غیره و در تکه های ستونی بزرگ آن برای ایجاد اشیا سنگی بادوام بزرگ، بناهای تاریخی و حتی هنری استفاده می شود. کاربردهای برش ضخیم تر شامل سنگفرش های بازالتی است.

برای آگاهی بیشتر مطالعه مقاله کاربرد سنگ بازالت ماکو در صنعت کشاورزی پیشنهاد می شود.

انواع سنگ

مقاومت و کارایی سنگ بازالت

سنگ بازالت بسیار سخت و بادوام است. همچنین می تواند در شرایط آب و هوایی سخت مقاومت کند و در برابر رطوبت غیر قابل نفوذ است. علاوه بر این، به عنوان سنگدانه درشت در بتن و سنگ تراشی برای دیوارهای حایل و سدها استفاده می شود.

این سنگ قادر است در شرایط آب و هوایی سخت مقاومت کند، این سنگ برای کاربردهای مسکونی یا تجاری در انواع کاربردهای داخلی و خارجی مناسب است. از این سنگ برای روکش و روکش های ساختمانی، روکش استخر، نماهای سنگی، سنگفرش، دال، کاشی کف، پلکان، آج و بالابر، بناهای تاریخی، آب نما، سنگ پله، موزاییک، سنگ فرش، سنگ فرش و غیره استفاده کنید.

از سنگ بازالت در راه آهن استفاده می شود. آنها به عنوان سنگ بستر برای قفسه های راه آهن قرار می گیرند. با به کار بردن این نوع سنگ می توان زهکشی ایجاد کرد.

همچنین از سنگ بازالت برای جلوگیری از انتشار علف های هرز در گیاهان و بستر گل استفاده می شود.

خرید انواع سنگ با قیمت مناسب

سنگ بازالت از جمله سنگ های کاربردی است که تحت فرایند اسلب و تایل می توانید آن را در صنعت ساخت و ساز استفاده کنید.

شرکت سنگ بازالت ماکو ، دارای مهم ترین معادن غنی سنگ بازالت، گرانیت و تراورتن است که به عنوان بزرگ ترین تولید کننده و صادر کننده سنگ بازالت فعالیت می کند.

برای سفارش و خرید بهترین سنگ های ساختمانی از قبیل گرانیت، بازالت، مرمر، آندزیت و غیره می توانید با کارشناسان و مهندسی شرکت سنگ بازالت ماکو تماس بگیرید.

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *