مقالات

فرآوری سنگ بازالت و انواع آن

انواع فرآوری سنگ بازالت - شرکت سنگ بازالت ماکو

بازالت چیست و فرآوری سنگ بازالت به چند روش صورت می گیرد؟

سنگ بازالت نوعی سنگ آذرین بیرونی است که رنگ تیره خود را از ترکیب کانی ‌های آن می‌گیرد. برخی از کانی‌ های سنگ ‌های بازالت عبارتند از فلدسپات پلاژیوکلاز ، الیوین ، پیروکسن و غیره . فرآوری سنگ بازالت به چند روش انجام می شود که در ادامه به آن خواهیم پرداخت.

 انواع سنگ بازالت به دلیل داشتن آهن و منیزیم غنی از ترکیب معدنی خود به عنوان مافیک شناخته می شوند . این سنگ به صورت های گوناگونی فرآوری می شود که اغلب به مصارف ساخت و ساز در ساختمان می رسد.

انواع فرآوری سنگ بازالت

در گذشته های دور فرآوری سنگ، کاری سخت و دشوار بود که بصورت دستی و با ابزارهای ساده و اولیه انجام می شد ولی امروزه روشهای مکانیزه و استفاده از ماشین آلات با بازوهای رباتیک این کار را بسیار راحت نموده است . فرآوری انواع سنگ به روشهای زیر انجام می شود:

– اره کردن : اره های مخصوص که دارای تیغه های الماس هستند برای برش سنگ استفاده می شود.

– کنده کاری : این روش بیشتر در مجسمه سازی کاربرد دارد که هنرمند از سنگ یک تکه با ابزارهای دستی نظیر چکش اقدام به خلق اثر هنری می کند.

– حکاکی لیزری : با استفاده از لیزرهای بسیار برنده و تیز می توان طرحهای پیچیده ای را روی سنگها حکاکی کرد.

– فرز CNC : در این روش با استفاده از دستگاههای سی ان سی اقدام به جدا کردن قطعات سنگ و تولید محصول جدید از سنگ می کنند.

مراحل تشکیل سنگ بازالت

بازالت یک سنگ آذرین بیرون رانده است که از سرد شدن سریع گدازه در سطح زمین ساخته شده است . ماگما روی سطح زمین بالا می رود و تبدیل به گدازه می شود و سپس گدازه جامد می شود و سنگ بازالت را تشکیل می دهد .

سنگ بازالت بافت ظریفی دارد زیرا دارای کریستال های ریز است که اندازه آن تا 1 میلی متر می رسد. بازالت منحصر به فرد است ، زیرا بافت آن می تواند متخلخل باشد ، به این معنی که دارای محفظه های ناشی از خروج گاز است.

با سرد شدن سریع گدازه ، گاز می تواند به دام بیفتد ، اما همه سنگ های بازالتی حفره های گازی ندارند و بافتی غیر متخلخل دارند.

برای دیدن نمونه کارهای شرکت سنگ بازالت ماکو کلیک کنید .

ترکیب سنگ بازالت

بازالت مانند بسیاری از سنگ ها از کانی های متعددی تشکیل شده است که رنگ آن را تعیین می کند . در حالی که درصد هر کانی در سنگ بازالت می تواند متفاوت باشد ، آنها شامل فلدسپات پلاژیوکلاز ، پیروکسن ، الیوین ، کوارتز ، هورنبلند و بیوتیت هستند.

فلدسپات پلاژیوکلاز یک کانی است که رنگ آن خاکستری است ، پیروکسن و الیوین سبز ، کوارتز از شفاف تا سفید ، هورنبلند از سیاه تا سبز و بیوتیت سیاه است.

سنگ بازالت چگونه فرآوری می شود؟

بازالت به سادگی شسته و سپس ذوب می شود. برای ساخت الیاف بازالت نیاز به ذوب سنگ بازالت خرد شده و شسته شده در حدود 1500 درجه سانتیگراد (2730 درجه فارنهایت) است.

سنگ مذاب سپس از طریق نازل های کوچک اکسترود می شود تا رشته های پیوسته ای از الیاف بازالت تولید شود . سنگ بازالتی خاکستری تیره ، که فراوان ترین سنگ روی زمین است و سنگ بستر تقریباً تمام اقیانوس ها را تشکیل می دهد ، بین کهکشانی است.

ذخایر بازالت در ماه ، زهره ، مریخ و حتی در چندین سیارک دیگر یافت می شود. پوسته بسیاری از سیارات تقریباً به طور کامل از بازالت تشکیل شده است.

نام لاتین بازالت به معنای سنگ بسیار سخت است. سختی این سنگ طبیعی با گرانیت مقایسه می شود و حتی می تواند از آن نیز فراتر رود. بازالت یک سنگ جوان است ، زیرا هیچ پوسته ای در زیر اقیانوس های زمین وجود ندارد که بیش از 200 میلیون سال قدمت داشته باشد.

هنوز در بسیاری از نقاط زیر آب در حال شکل گیری است. رومی ها خانه ها ، معابد ، استادیوم ها و خیابان های سنگفرش شده با سنگ بازالت می ساختند. امروزه این سنگ بین کهکشانی با کیفیت عالی می تواند به عنوان میز کار ، آستانه پنجره یا اطراف شومینه وارد خانه شما شود.

برای خرید و اطلاع از قیمت سنگ بازالت با شماره 09128282912 تماس بگیرید.

انواع فرآوری سنگ بازالت - بازالت چیست

مراحل فرآوری سنگ بازالت

– آماده سازی : ابتدا باید سطح سنگ کاملا تمیز شده تا لازم نباشد در مراحل بعد ناخالصی ها و آلودگی ها را به دشواری از آن استخراج کرد .

– برش : سنگ ها خصوصا سنگ بازالت در ابعاد و اندازه های بزرگ که به آن کوپ سنگ بازالت می گویند استخراج می گردند و بایستی قبل از فرآوری آن را به قطعات مورد نظر برش داد . برش سنگ توسط اره ، قله بر و سیم برش انجام می شود .

– تقویت سنگ : برای افزایش استحکام برخی سنگها می توان از روشهایی نظیر چسباندن توری رزینی در پشت آن استفاده کرد . این کار چسبندگی به ملات را نیز در سنگ افزایش می دهد . همچنین با استفاده از رزین اپوکسی میتوان برای پر کردن شکاف و تخلخل سنگ ها استفاده کرد و زیبایی و جلوه آن را نیز بیشتر کرد .

– ساب زنی یا پولیش : عملیات پولیش با دستگاه ساب روی سنگ با فشار برابر در تمام سطوح سنگ انجام می شود . درجه سختی سابها بصورت شماره بندی است و هر چه این شماره بالاتر باشد سطح سنگ صیقلی تر می شود .

– لبه زنی سنگ بازالت : لبه های سنگ بعد از برش تیز هستند و باید در انتهای کار لبه های سنگ را پرداخت نمود تا از حالت تیز و برنده بودن خارج شود . لبه سنگ را میتوان با گرد ، نیمه گرد و اوریب لبه زنی نمود . این مرحله خصوصا برای سنگهای مورد استفاده در کابینت ، پله ها و … کاربرد دارد .

– تکمیل : آخرین مرحله اضافه کردن لاک محافظ اکریلیک به سنگ برای جذاب تر شدن ظاهر سنگ است .

شرکت سنگ بازالت ماکو با دارا بودن معادن و کارخانجات سنگ بازالت در استان آذربایجان غربی ، اولین و بزرگ ترین کارخانه تولید سنگ بازالت ، گرانیت و تراورتن است .

همچنین این شرکت با دارا بودن کارخانجات مدرن سنگبری در منطقه آزاد ماکو و فرآوری سنگها بصورت اسلب و تایل از بزرگترین قطب های تولید سنگ در داخل کشور و صادرکننده آن به کشورهای دیگر می باشد .

چه چیزی سنگ بازالت را منحصر به فرد می کند؟

بازالت که به سختی گرانیت است ، یک ماده ساختمانی خوب است . همچنین یک عایق حرارتی عالی است و پارامترهای عایق حرارتی آن می تواند چندین برابر بیشتر از سایر سنگ ها و مصالح ساختمانی باشد .

بازالت سازگار با محیط زیست ، غیر سمی ، غیر قابل انفجار و غیر قابل اشتعال است . سطح آن ضد لغزش است . این سنگ ساختمانی و تزئینی با کیفیت عالی برای آسفالت خیابان ها ، تراس ها و کف ها ، ساخت میز کار ، پانل های دیواری ، دور شومینه و میز کار استفاده می شود .

بازالت جدا از اینکه بین کهکشانی است و مرتفع ترین کوه مریخ را تشکیل می دهد ، در سیاره ما نیز به عنوان ماده ای عالی که برخی از بناهای مرموز دنیای باستان از آن ساخته شده است ، مشهور است .

همه سرهای غول پیکر مجسمه های موآی را که از روی زمین در جزیره ایستر بیرون زده اند ، می شناسند . بیشتر آنها از سنگ بازالت تراشیده شده اند . سنگ روزتا که برای تفسیر هیروگلیف های مصری استفاده می شود نیز قطعه ای از سنگ بازالت است .

سنگ هایی مانند گرانیت و سنگ بازالت که برای نمای ساختمان استفاده می شود، مقاله تفاوت سنگ بازالت و گرانیت برای اطلاع دقیق از کاربردشان مطالع کنید.

انواع فرآوری سنگ بازالت - دلیل منحصر به فرد بودن بازالت

خواص سنگ بازالت

 • مقاومت بالا در برابر خوردگی و اسیدها
 • مقاومت در برابر آتش
 • عایق بسیار خوب صدا و حرارت
 • مقاوم در تغییرات دمایی
 • دوام و استحکام بالا
 • مقاومت بالا در برابر فشار و کشش
 • مناسب پوشش خارجی و داخلی ساختمان ها
 • سختی 7 در مقیاس موهس

کاربردهای سنگ بازالت

 • سنگفرش پیاده روها ، خیابان ها ، حیاط ، پاسیو و پارکینگ
 • سنگ بازالت کانتر آشپزخانه
 • روشویی حمام و سرویس بهداشتی
 • دیوارها و کف استخر
 • نمای خارجی و داخلی ساختمان ها
 • کفپوش آشپزخانه ، حمام و سرویس بهداشتی
 • سنگ بازالت پله ها و راه پله ها
 • دیوار و کف تراس و حیاط خلوت
 • شومینه
 • آستانه پنجره ها
 • و …

از اینستاگرام سنگ بازالت ماکو دیدن کنید .

برای دریافت اطلاعت بیشتر و سفارش خرید سنگ بازالت با ما در ارتباط باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *