سنگ بازالت, مقالات

سنگ بازالت در پارک و فضای سبز

سنگ بازالت در پارک و فضای سبز - سنگ بازالت ماکو

بازالت یک سنگ آتشفشانی بسیار سخت ، متراکم و سیاه رنگ است که هنگام تراوش گدازه به سطح و سرد شدن تشکیل می شود . از بازالت در ساختمان ها ، پیاده روها و پارک ها و همچنین در صنعت استفاده می شود .

موارد استفاده سنگ بازالت در پارک و فضای سبز شامل پله ها ، پیاده روها ، ساخت آب نما ها ، مجسمه ها ، نماهای سنگی و … می شود .

در این مقاله قصد داریم با کاربردهای سنگ بازالت در پارک و فضای سبز بیشتر آشنا شویم پس با شرکت سنگ بازالت ماکو همراه باشید .

سنگ بازالت در پارک و فضای سبز - بازالت چیست

بازالت چیست ؟

بازالت یک سنگ آذرین بیرونی مافیک است که از سرد شدن سریع گدازه های غنی از منیزیم و آهن که در سطح یک سیاره زمینی یا یک قمر یا در نزدیکی آن قرار دارند ، به وجود می آید .

بیش از 90 درصد سنگ های آتشفشانی روی زمین از سنگ بازالت تشکیل شده است . این سنگ ماده ای ریزدانه با سایه های رنگی متفاوت از خاکستری تا سیاه است .

بازالت یک سنگ بین کهکشانی است و همچنین نمونه هایی از آن در قمر زمین ، مریخ ، زهره و چندین سیارک یافت شده است . بیشتر کف اقیانوس از سنگ بازالت تشکیل شده است .

بازالت یک سنگ آذرین خاکستری متوسط تا تیره است که از نظر دوام بیه به گرانیت است . به عنوان یک معادل ریزدانه بیرونی گابرو ، سنگ های آذرین (گرانیت ، سینیت ، دیوریت ، گابرو ، آندزیت و بازالت) با سرد شدن ماگما یا سنگ مذاب گدازه در زمین تشکیل می شوند .

بزرگ ترین منبع بازالت زمین از طریق منطقه رودخانه کلمبیا در ایالت های واشنگتن ، اورگان و آیداهو تا مناطق دوردست چین ، هند ، نامیبیا ، آفریقای جنوبی و منطقه سیبری روسیه گسترش می یابد .

پیشنهاد می شود مطالعه مقاله بهترین سنگ بازالت ایران را از دست ندهید . 

سنگ بازالت در پارک و فضای سبز - فواید سنگ بازالت

فواید بازالت چیست؟

هر سنگی مزایایی دارد خواه بر اساس رنگ ، طرح ، کاربرد یا دوام باشد . بازالت به بهترین وجه در مکان های خشک مانند دیوارها ، روکش ها ، کف ها و شومینه ها استفاده می شود .

این یک سنگ سخت است به این معنی که در استفاده معمولی به راحتی خراشیده نمی شود . به دلیل رنگ زغالی تک رنگ تا مشکی آن می‌توان در کاربردهای متعدد هم در صنعت مسکونی و هم در صنعت تجاری استفاده کرد . به دلیل شکل گیری آتشفشانی ، می تواند مقادیر زیادی گرما را نیز تحمل کند .

بازالت در برابر یخ زدگی مقاوم است و برای مصارف مختلف از جمله سنگدانه های خرد شده ، سنگدانه های بتنی ، سنگدانه های روسازی آسفالت ، بالاست راه آهن ، سنگ فیلتر در زمین های زهکشی و … استفاده می شود .

با این حال ، جذاب ترین کاربردهای این سنگ خاکستری تیره زرق و برق دار را می توان در سنگفرش و سنگ ابعادی یافت . بازالت را می توان برای استفاده به عنوان سنگفرش ، روکش ساختمان ، بناهای تاریخی و سایر محصولات سنگی مشخص کرد .

سنگ بازالت در پارک و فضای سبز - استفاده در آب نما

کاربرد سنگ بازالت در پارک و فضای سبز

– سنگفرش : بصورت سنگ های تکه ای با ابعاد مختلف و یا بصورت کاشی های مربعی یا مستطیلی منظم

– پله : پله های سنگی از نوع بازالت می تواند در کنار درختچه ها نمای طبیعی زیبایی تولید کند .

– آب نما : اغلب پارک ها دارای حوض و آب نما هستند . استفاده از سنگ بازالت به دلیل مقاومت در برابر رطوبت و آب در این مورد گزینه مناسبی به نظر می رسد .

– مجسمه : استفاده از مجسمه ها در پارک ها بسیار مرسوم است که اغلب آنها نیز از سنگ بازالت تراشیده می شوند . این مجسمه ها به دلیل کیفیت بالای این سنگ می توانند تا قرن ها سالم باقی بمانند .

– نیمکت : نیمکت هایی که از سنگ تهیه می شوند ماندگاری طولانی تری نسبت به نیمکت های چوبی و آهنی دارند و نیازی به رنگ کردن و نگهداری مداوم ندارند .

و …

پیشنهاد می کنیم مقاله ویژگی های سنگ بازالت را مطالعه نمایید . 

سنگ بازالت در پارک و فضای سبز - سنگفرش

خرید سنگ بازالت از شرکت سنگ بازالت ماکو

شرکت سنگ بازالت ماکو با سابقه ای طولانی در این زمینه دارنده مهمترین معادن سنگ اندزیت ، گرانیت ، بازالت و تراورتن در سطح کشور است .

این شرکت با داشتن کارخانه های سنگبری در مناطق ماکو ، فرآیند استخراج سنگ گرانیت را به صورت اسلب و تایل انجام می دهد . برای اطلاع از قیمت ها با شماره های موجود در سایت تماس بگیرید .

از اینستاگرام سنگ بازالت ماکو دیدن کنید .

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *